amalinks wokungena

Breaking News

Sebefungisiwe Abaphathintambo Bakahulumende Womanyano


Abaphathintambo bakahulumende bafungisiwe ukuqala umsebenzi ngu Mongameli Robert Mugabe emkhosini oqhutshelwe eState House ngolweSihlanu

Bekukhangelelwe ukuthi kube lenjabulo enkulu emkhosini lo, kodwa bekulokufuthelana kulandela ukubotshwa kukaMnu Roy Bennet owecele leMDC elikhokhelwa nguMnu Morgan Tsvangirai.

Akukacaci sobala ukuthi uMnu Bennet ubotshelweni. Umkhosi lo uqale wamiswa okwesikhathi eside ngemva kokuba iZanu PF ilethe amagama abaphathintambo abedlula lawo evunyelwa ukuba lawo phansi kwesivumelwano sikahulumende womanyano.

Abaphathintambo laba abavela kuZanu PF lakunhlangothi zombili zeMDC bathethe izifungo zabo emkhosini ongenwe nguMongameli weSouth Africa uMnu Kgalema Motlanthe labanye.

Abafungisiweyo kucele leMDC elikhokhelwa nguMnu Arthur Mutambara nguMnu Welshman Ncube, uMnu David Coltart kanye loNkosikazi Priscillar Musihairambwi-Mishonga.

UMongameli Mugabe yena ufake iziphathamandla zebandla lakhe ezifana loMnu Emmerson Mnangagwa, okhokhela ugatsha lwezomvikela, uMnu Joseph Made, okhokhela ugatsha lwezokulima, uMnu Nicholas Goche, uMnu Kembo Mohadi, uMnu Obert Mpofu, Francis Nhema, Walter Muzembi kanye labanye.

UMnu Morgan Tsvangirai yena utethe isifungo sakhe ngolweSibili kanye labasekeli bakhe ababili uMnu Arthur Mutambara loNkosazana Thokozani Khupe. Abasekeli baba phathintambo kanye labosibalukhulu bezabelo bazathatha izifungo zabo ngeviki ezayo.

Nantu uluhlu lwabaphathintambo bakahulumende

Education - David Coltart (MDC-M)

Industry and Commerce - Welshman Ncube (MDC-M)

Regional Integration and International Trade - Priscilla Misihairabwi (MDC-M)

Defence - Emmerson Mnangwagwa (Zanu PF)

State Security - Sydney Sekeramayi (Zanu PF)

Agriculture - Joseph Made (Zanu PF)

Transport - Nicholas Goche (Zanu PF)

Higher Education - Stan Mudenge (Zanu PF)

Local Government - Ignatius Chombo (Zanu PF)

Lands and Land Resettlement - Herbert Murerwa (Zanu PF)

Home Affairs - Kembo Mohadi (Zanu PF) and Giles Mutsekwa (MDC-T)

Women's Affairs - Olivia Muchena (Zanu PF)

Mines - Obert Mpofu (Zanu PF)

Tourism - Walter Mzembi (Zanu PF)

Information and Publicity - Webster Shamu (Zanu PF)

Youth Development - Savior Kasukuwere (Zanu PF)

Environment - Francis Nhema (Zanu PF)

Justice - Patrick Chinamasa (Zanu PF)

Foreign Affairs - Simbarashe Mumbengegwi (Zanu PF)

Finance – Tendai Biti (MDC-T)

Information Communications Technology – Nelson Chamisa (MDC-T)

Science and Technology – Heneri Dzinotyiwei (MDC-T)

Public Service – Elphas Mukonoweshuro (MDC-T)

Energy and Power Development – Elias Mudzuri (MDC-T)

Constitutional and Parliamentary Affairs – Eric Matinenga (MDC-T)

Labour – Pauline Mpariwa (MDC-T)

Water Resources – Joel Gabbuza (MDC-T)

Health – Henry Madzorera (MDC-T)

State Enterprises – Samuel Sipepa Nkomo (MDC-T)

National Housing – Fidelis Mhashu (MDC-T)

Economic Planning and Development – Elton Mangoma (MDC-T)

Public Works – Theresa Makone (MDC-T)

Ezinye indaba ZeStudio 7...


XS
SM
MD
LG